[LinuxFocus-icon]
<--  | Erişimdüzeni  | İçindekiler  | Arama

Duyumlar | Belgelikler | Bağlantılar | LF Nedir
Bu makalenin farklı dillerde bulunduğu adresler: English  Castellano  ChineseGB  Deutsch  Francais  Italiano  Nederlands  Russian  Turkce  Polish  

[Photo of the Author]
Mario M. Knopf (homepage)

Yazar hakkında:

Mario, Linux, bilgisayar ağları ve güvenliği gibi konularlda çalışmaktan hoşlanmaktadır.Türkçe'ye çeviri:
Erdal Mutlu <erdal(at)linuxfocus.org>

İçerik:

 

LF Yolgöstereni: motd ve issue'nın yapılandırılması

[Illustration]

Özet:

Bu kısa bir yolgösterendir. Bundan böyle LinuxFocus'ta her ay en az bir adet yolgösteren yayınlanacaktır. Eğer, yeni bir yolgösteren biliyorsanız, guido(Q)linuxfocus.org adresine bir ileti atmanız yeterlidir.

_________________ _________________ _________________

 

Giriş

5. çalışma seviyesinde (Linux'un grafik ortamında.) çalışmayan kullanıcılar "motd" ve "issue" metin dosyalarından oluşturulmuş raporları görmüş olmalıdır. Dosyaların içeriğini kendi gereksinimleriniz doğrultusunda değiştirmek istediğinizde, dosyaları herhangi bir metin işlemciyle açıp, içerisini değiştirmeniz yeterli olacaktır.

 

motd

"motd" sözcüğü İngilizce'deki "message of the day" (günün iletisi) kelimelerinin kısatılmasıyla oluşturulmuştur. Sisteme girişte, kullanıcı adı ve geçişsözcüğünüz onaylandıktan ve ilgili kabuk ortamına girmeden önce, sisteme giriş (login) programı tarafından /etc dizininde bulunan dosyanın içeriği görüntülenmektedir. Dosyanın içeriği aşağıdaki gibi olabilir:

$ cat /etc/motd
Have a lot of fun...
 

issue

"/etc/issue" dosyasındakiler de ekranda göstermektedir, ancak bunlar sisteme giriş yapılmadan önce gösterilmektedir. Genelde, bu dosyadakiler, sistemi tanıtıcı biligilerdir, ama tıpkı "motd" dosyasında olduğu gibi, dosya içeriğini gereksinimlerinize göre değiştirebilirsiniz. Sözgelimi, Slackware 10 altında, dosyanın içeriği aşağıdaki gibidir:

$ cat /etc/issue
Welcome to \s \r (\l)
\s işletim sistemi adıyla, \r çekirdek sürümüyle ve \l de uçbirim aygıtı numarasıyla değiştirilmektedir. Seçeneklerin açıklamalarını mingetty(1) veya getty(1) programlkarının man sayfalarında bulabilirsiniz.  

Bu yazı için görüş bildiriminde bulunabilirsiniz

Her yazı kendi görüş bildirim sayfasına sahiptir. Bu sayfaya yorumlarınızı yazabilir ve diğer okuyucuların yorumlarına bakabilirsiniz.
Görselyöre sayfalarının bakımı, LinuxFocus Editörleri tarafından yapılmaktadır
© Mario M. Knopf
"some rights reserved" see linuxfocus.org/license/
http://www.LinuxFocus.org
Çeviri bilgisi:
de --> -- : Mario M. Knopf (homepage)
de --> en: Mario M. Knopf (homepage)
en --> tr: Erdal Mutlu <erdal(at)linuxfocus.org>

2004-11-16, generated by lfparser version 2.50