[LinuxFocus-icon]
<--  | Erişimdüzeni  | İçindekiler  | Arama

Duyumlar | Belgelikler | Bağlantılar | LF Nedir
Bu makalenin farklı dillerde bulunduğu adresler: English  Castellano  Deutsch  Francais  Italiano  Portugues  Indonesian  Turkce  

[Photo of the Author]
Katja Socher
<katja(at)linuxfocus.org>

Yazar hakkında:

Katja, LinuxFocus'un Alman editörüdür. Tux, bilgisayar grafikleri, film ve fotografçılık, seyahat etmek, Montréal ve deniz ilgi alanlarıdır. Yeni tasarladığım sayfama bir göz atın http://www.tuxgraphics.org/.Türkçe'ye çeviri:
İnanç Özçubukçu <inanco(at)atlas.net.tr>

İçerik:

 

Hugin, Enblend ve Gimp ile panaromik bakış açıları oluşturmak

[face texture]

Özet:

Bu yazımda Hugin, Enblend ve The Gimp kullanarak nasıl panaromik resim yaratılabileceğini göstereceğim.

_________________ _________________ _________________

 

Hugin, Enblend ve Gimp ile panaromik bakış açıları oluşturmak

Panaromik görüntü gösteren bir resim gördüğümde her zaman etkilenmişimdir. Halen panaroma işlevli bir kameram yok. Zaten gerekli de değil. Linux ile her türlü şey mümkündür ve hugin, enblend ve Gimp kullanarak harika panaromik bakıi açıları yaratabilirsiniz.
Hugin resimleri bir araya getiriyor ve bazen kendiliğinden oluşturdukları da tatmin edici oluyor. Yine de çoğu zaman sonucu iyileştirmek isteyeceksiniz. Enblend sonucu daha iyi birleştirmeye çalışıyor. Sonuç olarak resminize son şekli vermek için Gimp ile üzerinde oynuyorsunuz.
Bu yazı için kullanılan sürümler hugin 0.4 pre, enbled 1.3 ve Gimp 2.0 'dir.

 

Resimlerinizi seçmek

Tamam, nasıl çalışıyor görelim. Burada bu yılın Nisan ayında Mont Royal'den çekilmiş Montréal'den görüntüler görmektesiniz.

[individual images] [individual images] [individual images] [individual images]

[individual images] [individual images] [individual images] [individual images]


Bunları panaromik görünüme sokmak için hangi adımları izlediğimi anlatacağım. Böylece siz de kendi çalıimalarınızda bunu uygulayabilirsiniz.
Önce yeni bir dizin yarattım ve resimleri içinde sınıflandırdım. Elbette bu gerekli değil ama bu yolu kendimce kolay buldum. Hugin içerisinden sınıflandırma yapamayacaığnızı biliyorum ama doğru sırada eklememiz gerekiyor. Oluşturduğumuz resmin kalitesini etkilediğinden resimlerinizi dikkatli seçmelisiniz. Cisimlerin her resimde hemen hemen aynı boyutta olması için resimlerin tamamını aynı mesafeden çekmiş olmanız gerekmektedir. Elbette ki resimler hiç değilse az birşey üst üste binmelidir (en azından %20-30 olması önerilmektedir).

 

Hugin

Resimlerinizi seçtikten sonra Hugin'i başlatıyor ve "Images" altından resimlerinizi ekliyorsunuz. "Add individual images" seçeneğini seçin ve resimlerinizin bulunduğu dizini adresleyin. Eğer ki, hepsini bir dizinde tutuyorsanız ctrl 'ye basılı tutup her resmi tıklayarak işaretleyebilirsiniz. Aksi taktirde hepsini ayrı ayrı seçmeniz gerekecektir. Eğer, seçtiyseniz resminizin önden görüntüsünü göreceksiniz. Bu şekilde doğru resimleri seçtiğinizi denetleyebilirsiniz. Bazen bir resmi başlangıç noktası gibi seçip kalan resimleri bunu etrafına dizmek güzel bir yöntemdir.

[hugin]


Şimdi "Camera and Lens" e geçiyoruz. Resimlerden birini seçin. Bir çok durumda otomatik olarak "Design Parameters" dışında kalacaktır. Eğer, olmazsa "degrees of views" hanesine 40 civarı (hugin birçok durumda 41.112 değerini vermiştir) bir sayı girmeniz gerekiyor. Çoğu "normal" dijital kameranın kullandığ? görüş açısıdır. Mercek (lens) tipi genelde "normal (rectlinear)" ve merkeze uzaklık değerlerini hugin 12.48 ve crop faktörünü 3.8 olarak doldurmuştur. Bu yöntemde kameranızın bulmadığı değerler vardır. Eğer, özel bir kameranız varsa kullanım kılavuzuna bakmanız yada değişik değerleri denemeniz gerekir.

Ardından "control Points" e gidiyoruz. Burası zamanınızın önemli bir bölümünü harcadığınız yer. "auto fine tune" ve "auto add" seçeneklerinin işaretli olduğuna emin olun. Bu yolla hugin kontrol noktalarını doğru olarak belirlemenize yardımcı olacak ve gerekirse biraz da düzeltme yapacaktır.

[control points]


Şimdi yukarıda resim numaralarını içeren listeyi göreceksiniz. Soldaki 0'i ve sağdaki 1 'i ilk iki resmi görmek için seçin. Soldaki resimde yer belirleyici bir noktayı seçin ve sağdaki resimdeki aynı noktayı görün. Eğer, ikinci seçiminizin sınırı aşıyorsa Hugin sizi uyaracak ve ardından yeniden seçebilir olacaksınız. Genelde üç yada dört noktaya ihtiyacınız olacak. Hugin bunları iki resim hangi noktada üst üste biniyor anlamak için kullanıyor. Eğer, ki zor bir resim seçtiyseniz daha fazla noktaya ihtiyacınız olabilir. Noktaları seçtikten sonra şuna benzer bir mesaj alacaksınız "found corresponding point, mean xcorr coefficient: 0.987115". Ne varki her yeni nokta değeri iyileştirmez. Bu sebeple asağıdaki "delete" seçeneği ile bu noktayı silmek isteyebilirsiniz. Hugin için iyi olan noktaları seçebilmek için keskin (belirgin) ve çok sayıda tezat içeren noktaları seçmelisiniz. Ayrıca köşelere yakın noktalardan kaçının ve arka planda bir şeylerle beraber panaroma varsa parallax '? atlatmak etmek için bu noktalar? seçmekten kaçının. Ayrıca noktaları daha belirgin olarak seçebilmek için resmi %100 'e yada daha fazlasına büyültebilirsiniz.

Şimdi devam etmeden "Optimizer" a gidelim, "Optimize positions (pairwisw...)" ? olduğu gibi bırakalım ve "Optimize now!" ? seçelim. Ardından "control Points" bölümüne geri dönelim ve tüm prosedürü tüm resimlerle çalışana kadar tekrar edelim (birinci resmin sol tarafına ve ikinci resmin sağ tarafına ikinci çifti seçmek için vs.). son çifti de tamamladıktan sonra "Stitcher" bölümüne gidelim.

Aşağıdan başlayalım. Burada çıktı dosyanızı hangi yapıda istediğinizi seçeceksiniz. Eğer, enblend 'i kullanmak istemezseniz jpg, png yada tiff seçebilirsiniz. Eğer ki sonradan enblend ile resminizi değiştirmek isterseniz baştan "multiple tiff"i seçmelisiniz. Bu yolla tek bir bitmiş resim yerine hugin'e verdiğiniz gibi birçok resim elde edersiniz.
Ardından Stitching 'i seçmelisiniz. Ön kabul olarak "PTStitcher" gelir ancak bunu yüklememişseniz "nona" yı seçmeniz gerekir.
"Calculate Optimal Size" ve "Calculate Field of View" seçeneklerine tiklayınız. Hemen hemen çoğunu bitirdiniz.
"Stitch now"i seçmeden önce karar vermeniz gereken tek şey çıktınızın rectilinear, silindirik yada eşitkenar dikdörtgen mi olacağıdır. Eger ki sadece iki resmi birbirine birleştirirseniz rectilinear doğru seçim olacaktır. Eğer birçok resimden oluşuyor ancak 360 derece görüntü içermiyorsa silindirik dogru seçim ve tam çevre görünümü varsa eşitdörtgen doğru seçim olacaktır. Eğer ki yanlış seçim yaparsanız Hugin hata vererek duracak (eğer ki eşitdörtgen seçmiş ancak girdi sadece dörtgen içinse) yada sonuç garip olacaktır (örneğin dörtgen seçmişken silindirik çıkması gibi).
"Stitche now!"? seçtikten sonra hugin bir çıktı dosyası? belirlemenizi isteyecek ve resimleri birleştirmeye başlayacak. Bu işlem biraz zaman alacağından büyük annenizle telefonla konuşurken bir fincan çay içebilirsiniz. Elde edeceğiniz resimler buna yakın olacaktır:

[hugin output]
 

Enblend

Şimdi Enblend'i işin bir parçası yapma zamanı. Enblend doğrudan kabukta çalışmaktadır, bu sebeple bir kabuk açınız ve yazınız

enblend -v -o output.tif input1.tif input2.tif...

otput.tif sonucun yazılmasını istediğiniz dosyayı, input1.tif ilk resmi işaret etmektedir vs.

Giriş tuşuna bastıktan sonra uzunca bir zamanınız olacak. Bir fincan çay alabilir ve hatta bir yada iki akrabanıza telefon edebilirsiniz. Elbette iki resminiz varsa göreceli olarak hızlı olacaktır ancak fazla sayıda resimle gerçekten yavaş kalıyor. Ancak sonuç kesinlikle buna değer.

[after hugin]


 

Gimp

Eğer ki resminize bakıyorsanız zaten panaromik bir görüntünüz var. Ancak halen Gimp 'in son dokunuşu yapmasına ihtiyacınız var. Hugin ve Enblend ile genelde bazı boş alanlı resimler elde edersiniz. Eğer Gimp 'i iyi bilmiyor yada fazla zaman harcamak istemiyorsanız resmin basitçe boş alan içermeyen bir kısmını diktörtgen seçim aracı ile seçip, [rectangular selection tool], , resmin üzerinde sağ tuş Edit -->Copy ve File --> New yapınız. Yeni dosya açılır ve ardından Edit -->Paste ve File -->Save resmi kayıt etmek için seçilir.
Ancak genelde boşlukları [clone tool] in "blur" kombinasyonları içinde ki çoğaltma aracını kullanarak doldurmak mümkündür. [blur tool] Öncelikle çoğaltma aracını dikkatlice uygulamalıyız. Her zaman bir kopya üzerinde çalışmak iyidir (Image-->Duplicate). Özellikle bu araç ile yeterli deneyime sahip değilseniz yaptığınız deıişikliklerden geri dönmek isteyebilirsiniz. Eğer çoğaltma aracını seçtiyseniz ctrl tuşuna basılı tutarak fare aracılığıyla çoğaltılacak alanı seçebiliriz. Tuşu bırakıyor ve boyamak istediğimiz alanı tıklıyoruz. Resim fırçası kullanır gibi çoğaltma aracını kullanabilirsiniz. Eğer ki çoğaltılacak alanı birden fazla kereler belirlerseniz baz? durumlarda birden fazla doğal görünümlü resim elde edebilirsiniz.
Son olarak birleime yerlerinden tamamen kurtulmak için blur arac?na t?klay?p istedi?iniz sonucu elde edene kadar fare ile birleşme yeri üzerinde oynayabilirsiniz. Ardından resmi kaydedebilirsiniz. Elbette bazı boşluklar? doldurup kalanını kesmeniz de mümkün.

Panaromamız hazır. Eğer isterseniz "Gimp ile sihirli resimler" başlıklı yazımda anlattığım şekilde resminizin kalitesini arttırıcı çalışmalar yapabilirsiniz.

Montréal 'in son panaromik görüntüsü iite burada:

[final image]


Eğlen ve yarat! Ve her zaman mutlu panaromalar!

 

Kaynakça

 

Bu yazı için görüş bildiriminde bulunabilirsiniz

Her yazı kendi görüş bildirim sayfasına sahiptir. Bu sayfaya yorumlarınızı yazabilir ve diğer okuyucuların yorumlarına bakabilirsiniz.
 talkback page 

<--, Bu sayının ana sayfasına gider

Görselyöre sayfalarının bakımı, LinuxFocus Editörleri tarafından yapılmaktadır
© Katja Socher
"some rights reserved" see linuxfocus.org/license/
http://www.LinuxFocus.org
Çeviri bilgisi:
en --> -- : Katja Socher <katja(at)linuxfocus.org>
en --> tr: İnanç Özçubukçu <inanco(at)atlas.net.tr>

2004-10-14, generated by lfparser version 2.48