[LinuxFocus-icon]
<--  | Mapa Serwisu  | Indeks  | Szukaj

Nowości | Archiwum | Linki | O Nas
Ten dokument jest dostępny w następujących językach: English  Castellano  Deutsch  Francais  Italiano  Nederlands  Turkce  Polish  

[Photo of the Author]
Guido Socher (homepage)

O Autorze:

Guido ma jeszcze kilka porad które może umieścić tutaj, ale oczywiście w ograniczonej ilości. Dlatego jeżeli przydała Ci się ta i poprzednie a jednocześnie masz pomysł na nowe, które również mogą być użyteczne to prześlij je do mnie. Zostaną one opublikowane pod twoim imieniem. Oczywiście nie musisz umieszczać swojego zdjęcia.To jest tylko twój wybór.Tlumaczenie na jezyk polski:
Artur R. Sierp <arturspmalpao2kropkapl>

Zawartość:

 

LF Wskazówki: Pozbywamy sie anty-aliasingu "wygładzania" fontów

idea

Notka:

Mała wskazówka. Od teraz na LinuxFocus będzie sie ukazywać przynajmniej jedna nowa porada każdego miesiąca. Jeżeli masz jakieś pomysły na nowe to prześlij je do guido(Q)linuxfocus.org

_________________ _________________ _________________

 

Wprowadzenie

Anti-aliasing (przyp. tł: dalej nazywane "wygładzaniem") fontów jest metodą która powoduje, że są bardziej gładkie i zaokrąglone poprzez dodanie szarych punktów na krawędziach i rogach. Niestety "wygładzanie" jest domyślnie ustawione w wielu nowych dystrybucjach Linuxa.

Nie lubie tego, ponieważ te zamazane i nieostre litery powodują u mnie bóle głowy kiedy czytam tekst na ekranie. Osobiście preferuję znacznie lepszej jakości, ostre fonty w powłoce i edytorach tekstu.  

Rozwiązanie

Tutaj wyłączamy wygładzanie dla aplikacji bazujących na Gtk:
#csh:
setenv GDK_USE_XFT 0
#bash
export GDK_USE_XFT=0
natomiast tutaj dla aplikacji bazujących na Qt:
#csh:
setenv QT_XFT 0
#bash
export QT_XFT=0
Aplikacje KDE pomimo iż bazują na bibliotece QT nadpisują niestety to ustawienie i dlatego musisz użyć Centrum Sterowania KDE aby zmienić to zachowanie (patrz poniżej), nawet wówczas gdy nie pracujesz na KDE.

Tutaj widzisz jak to wygląda. Po lewej jest "zrzut ekranu" fragmentu okna powłoki z "wygładzanie", natomiast po prawej bez.
Ustawiając Renderowanie czcionek na tryb Monochromatyczne w gnome-control-center (GNOME: Preferencje->Czcionki) osiągniesz ten sam efekt (ale przecież nie wszyscy używają Gnome). Natomiast w środowisku KDE (korzystając z Centrum Sterowania) musisz odznaczyć Wygląd i Motywy->Czcionki->Wygładzanie czcionek (antyalising).

Możliwe jest również dostosowanie "wygładzania" dla poszczególnych fontów. Możesz dla przykładu wyłączyć to zachowanie dla fontu lucida jeżeli korzystasz z niego w swoim edytorze tekstu czy też powłoce. W tym celu wyedytuj plik /usr/X11R6/lib/X11/XftConfig:
match
    any family == "lucida"
    edit antialias = false;


Natomiast aby nie "wygładzać" fontów o małych rozmiarach możesz to zrobic tak:
match
      any size < 15
   edit
      antialias = false;
Musisz mieć na uwadze, iż wiele dystrybucji generuje i nadpisuje XftConfig (zwróć uwage na czas modyfikacji tego pliku). Naszczęście XftConfig posiada linie 'includeif "~/.xftconfig"' pozwalającą w tym przypadku na dodanie osobistych modyfikacji z pliku ~/.xftconfg, który masz w swoim katalogu.  

Dyskusja dotycząca tego artykułu

Komentarze do dyskusji:
Strona prowadzona przez redakcję LinuxFocus
© Guido Socher
"some rights reserved" see linuxfocus.org/license/
http://www.LinuxFocus.org
tłumaczenie:
en --> -- : Guido Socher (homepage)
en --> pl: Artur R. Sierp <artursp malpa o2 kropka pl>

2004-12-04, generated by lfparser version 2.50