[LinuxFocus-icon]
<--  | Erişimdüzeni  | İçindekiler  | Arama

Duyumlar | Belgelikler | Bağlantılar | LF Nedir
Bu makalenin farklı dillerde bulunduğu adresler: English  ChineseGB  Deutsch  Francais  Nederlands  Turkce  Polish  

[Photo of the Author]
Guido Socher (homepage)

Yazar hakkında:

Guido'nun hali hazırda bir kaç yolgöstereni daha vardır, ama bunların sayısı sonsuz değil. Bu veya bundan önceki yolgösterenleri beğendiyseniz ve kullanışlı olabilecek yolgösterenler hakkında düşünceleriniz varsa, bana bir e-ileti gönderin. Yolgösterini LF'de sizin adınızla yayınlayacağız. Resim göndermeniz şart değil, seçimliktir.

Türkçe'ye çeviri:
Erdal Mutlu <erdal(at)linuxfocus.org>

İçerik:


 

LF Yolgöstereni: firefox'taki url'leri düzenlemek için Emacs tuş atamaları

firefox-1.0

Özet:

Bu kısa bir yolgösterendir. Bundan böyle LinuxFocus'ta her ay en az bir adet yolgösteren yayınlanacaktır. Eğer, yeni bir yolgösteren biliyorsanız, guido(Q)linuxfocus.org adresine bir ileti atmanız yeterlidir.

_________________ _________________ _________________

 

Giriş

URL'leri düzenlemek için Netscape, Mozilla ve Firefox gezginlerinin hepsi emacs tuş atamaları kullanabilmektedir. Tüm sürümleri mi? Hayır, Firefox-1.0 sürüminde gnome masaüstünü kullanmıyorsanız ve "gnome-control-center->Keyboard Sortcuts->Text editing shortcuts->Emacs" yapılandırmadıysanız, tuş atamaları değişmiş durumdadır.

Masaüstü uygulaması olarak ben xfce'yi kullanıyorum ve Firefox-1.0 hem güzel ve hem de gelişmiş bir internet gezgini olduğunu sanıyordum. URL'leri değiştirmede kullandığım tuş atamalarının birdenbire çalışmamaya başlayana kadar her şey iyi gidiyordu.
crtl-a  Satır başına gider.
crtl-e  Satır sonuna gider.
crtl-u  Satırı siler.
crtl-d  Sağa doğru siler.
crtl-k  İmlecin bulunduğu yerden satır sonuna kadar olan kısmı siler.
...
Firefox-0.9 dahil olmak üzere, bu tuşlar Linux altındaki tüm internet gezginlerinde on yıldır çalışmaktaydı. Şimdi ise, kullanılamıyor. Eğer, onlara alıştıysanız, bu size tam bir felaket olmaktadır. Bu tuşlar internette dolaşmayı hızlı ve kolay kılmaktaydı. Birden bire internette gezinmek sorun olmaya başladı. Bir an için Microsoft'un Linux masaüstünü ele geçirdiğini düşündüm.  

Çözüm

Firefox 1.0 sürümü itibarıyla gtk-2 tuş atamalarını desteklemektedir. GNOME veya KDE kullanmıyorsanız .gtkrc-2.0 dosyasını ev dizininizde yaratabilir ve aşağıdakileri yazabilirsiniz:
include "/usr/share/themes/Emacs/gtk-2.0-key/gtkrc"
gtk-key-theme-name = "Emacs"
Firefox'u yeniden çalıştırdığınızda, buyruklerınızı dinleyen arkadaş canlısı bir internet gezginine kavuşmuş olursunuz :-)  

Bu yazı için görüş bildiriminde bulunabilirsiniz

Her yazı kendi görüş bildirim sayfasına sahiptir. Bu sayfaya yorumlarınızı yazabilir ve diğer okuyucuların yorumlarına bakabilirsiniz.
Görselyöre sayfalarının bakımı, LinuxFocus Editörleri tarafından yapılmaktadır
© Guido Socher
"some rights reserved" see linuxfocus.org/license/
http://www.LinuxFocus.org
Çeviri bilgisi:
en --> -- : Guido Socher (homepage)
en --> tr: Erdal Mutlu <erdal(at)linuxfocus.org>

2004-12-10, generated by lfparser version 2.50